Kripto Para Dolandırıcılarını Tanıyalım

Bitcoin ve kripto para mağduru olmamanız, kripto para dolandırıcılarını tanıyıp uzak durmanız ve hangi kurumlara şikayet etmeniz gerektiğini kaleme aldık.

 

Kripto Para Dolandırıcıları

Kripto Para Dolandırıcıları

Herhangi bir web sitesine api hizmetleri sayesinde basit bir şekilde bitcoin veya herhangi bir kripto para birimi ile site sahiplerine ödeme alma veya kullanıcılara ödeme yapma seçeceği yapılabildiğini kesinlikle unutmamalıyız. Bu hizmeti ücretsiz olarak veren birçok şirket vardır örn;blockchain.com – blockchair.com – Block. io vb

En önemli konu ise kripto para dolandırıcılarının ödeme kanıtı olarak sunduğu txid dekontlarının sahte olmasıdır. Birçok kullanıcı yatırım ve çekim bölümlerinde gördükleri dekontlar yüzünden daha çabuk sisteme ikna oluyor fakat bunların çoğu gerçek değildir. Blokchain teknolojisinin sunduğu şeffaflıktan faydalanmaktadırlar, api hizmetleri sayesinde farklı insanların transferlerini kendi sitelerine yapılmış gibi gösteriyorlar. Gerçekten yapılmış transferlere otomatik olarak bir isim atayarak insanları kandırmak için kullandıkları en büyük kozlarıdır.

Kripto para dolandırıcıları sayıları katlanarak gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İnsanlara kolay yoldan para kazanma hayalî satıyorlar, maalesef kullanan ve mağdur olan binlerce insan var. Bitcoin ve kripto paraların takip edilememe özelliğinden faydalanarak insanlardan ödeme alıp ödeme yapıyorlar. Bahsettiğimiz bitcoin ponzi sistemlerinde kullanıcılara daha hızlı ulaşabilmeleri için %99 referans yöntemi kullanıyor, aslında saadet zincirine çok benzer bir tablo ile karşı karşıyayız.
İyi bir kurguyla düzenledikleri sistemleri ele aldığımızda karşımıza bunlar çıkıyor ( Ponzi şemaları ) :

• Bitcoin ( BTC ) Cloude Mining ( Bulut Madenciliği ) Dolandırıcılığı.

• Erc-20 Token ( İco ) Satış Dolandırıcılığı.

• Bitcoin Arbitraj dolandırıcılığı.

• Bitcoin Günlük 2x Sistem Dolandırıcılığı.

• Bitcoin Telegram Botları ( Grupları ) Dolandırıcılığı.

• Bitcoin Faucet ( Musluk ) Dolandırıcılığı.

• Bitcoin Sosyal Medya Fenomen Tanıtım Dolandırıcılığı.

Genel olarak baktığımızda sistemlerin çoğu hazır satılan yazılımları ( Script ) kullanıyor, tabii ki ekip olarak çalışan ve özel yazılım kullanan birçok site bulunuyor. Genelde Domain’leri ( alan adları ) namecheap kayıtlı oluyor. Namecheap bitcoin ile alan adı satışı yaptığı için dolandırıcılar Noname şekilde kuracakları sitelerin Domain’lerini gizli olarak satın alabiliyor maalesef. Genelde birkaç ay içerisinde siteler kapandığı için Domain’leri sadece 1 yıl uzatılıyor örn; 5 yıl uzatılmış olması tabii ki o sistemin güvenilir olduğu anlamına gelmez.

Kişisel verilerin korunmasını sağlayan cloudflare veya digitalocean sayesinde kişisel verilerini gizleyebiliyorlar. Aslında sistemin tüm açıklarından faydalanıyorlar, Geçtiğimiz aylarda cloudflare ve namecheap birlikte bu tarz dolandırıcıların ifşa edilmesi için ortak bir ekip oluşturacağını duyurmuştu umarız bir an önce bu girişimleri hayat bulur.

Dünyanın heryerinde internet üzerinden ufak bütçe ile sanal ofis kiralanabiliyor. Bu sayede sanal ofis ajanslarından adres ve telefon hizmeti satın alarak daha inandırıcı olmayı başarıyorlar. Aslında üzerinde durduğumuz ve araştırma yaptığımız en önemli bölümlerden birisi kiraladıkları sanal ofis ajanslarına ulaşabilmemiz, ilgili kurumlara bilgi vermemiz. Ponzi sistemlerin geneli şirket sahibi hakkında hiçbir bilgi verilmiyor veya kullandıkları yüzler tamamen asılsız kişiler oluyor.

Bitcoin Cloud Mining ( Bulut Madenciliği ) Dolandırıcılığı – Kripto Para Dolandırıcıları

Bitcoin dolandırıcılığının başında dolandırıcıların en çok tercih ettiği bitcoin madenciliği ( cloud mining ) yer alıyor. Sahte bitcoin madenciliğinde 2 çeşit sistem kullanılıyor :

* Paket sistemi satışlar
* Kazım Gücü (HashPower) (TH/s)

Paket satış sistemleri sözde sözleşmeler ile aylık veya yıllık planlar sunulmakta. Kullanıcıların yatırımları ile mining cihazları satın aldıklarını ve makinaların kullanıcılar için bitcoin veya farklı kripto paraları ürettiklerini belirtirler fakat tesisleri hakkında kesinlikle detaylı bilgi veremezler, insanlara sundukları seçenekler tamamen hayal ürünüdür. Satışa sundukları paketlerde fiyat, kazım gücü, sözleşme süreleri belirtirler sadece kazanç odaklı yaklaşırlar hiçbir giderden bahsedilmez. Bu tarz dolandırıcılık faaliyetleri kullanıcıların gözünü boyamak adına yüksek kar vaadi verilir. Verileri depolayacak yeri, herhangi bir cihaza sahip olmadıkları halde satış ve kiralama yapmak istemektedirler. Fakat kaçınılmaz son her zaman aynıdır. Ödeme alımları düştüğünde sistemler çöker ve yatırım yapan insanların yatırımları alırlar ve siteyi kapatırlar.

Kazım gücü belirten sahte sitelerde de durum aynıdır, bu durumu hesap makinesi olarak düşünebiliriz. Yatırım yapılacak miktar belirtildiğinde sistem otomatik olarak size tüm kazanç detaylarını verir. Genelde yatırdığınız miktarı amorti etme süreleri çok kısadır, genelde ilk ay ödemeleri düzenli olarak yaparlar. Referans kazançlarını eksiksiz olarak öderler çünkü referans ödemeleri sayesinde insanları bayi olarak kullanıp etrafındaki insanları yatırıma ikna etmelerini isterler. Bu tarz sistemlerin % 90 ‘ı Ponzi sistemidir ve kesinlikle uzak durmanızı öneriyoruz.

Erc-20 Token ( İco ) Satış Dolandırıcılığı – Kripto Para Dolandırıcıları

İco ( Initial Coin Offering ) kelime anlamı olarak halka ilk arz olan dijital para diyebiliriz. Ethereum’un sunmuş olduğu hizmet sayesinde akıllı kontratlar oluşturarak kendi para birinizi oluşturmanız mümkün. Üretilen dijital paraların bir amacı veya işlevi olması gerekiyor, bu şahane sistemi dolandırıcılar tarafından kullanılıyor olması oldukça üzücü…

Noname ( bilinmeyen ) olarak kurdukları sitelerde, hayal güçlerini kullanarak insanlara olmayan projelerini satmak için binbir türlü çaba harcıyorlar. Geçmişte halka arz olan başarılı orijinal projeleri referans alarak kullanıcılara çok değerlenecek umudu ile token satışı yapıyorlar. Genelde hiçbir borsaya giriş yapmadan topladıkları kripto paralar ile kaçıyorlar fakat piyasada bu tarz coinleri ( madeni para ) kabul eden birçok borsa bulunuyor. Bu sayede belirli bir bedel ödeyerek ürettikleri tokenların borsaya girişlerini sağlayabiliyorlar. Güvenli olmayan borsalarda istedikleri gibi fiyatla oynayabiliyor ve insanlara ciddi kayıplar yaşatabiliyorlar. İco satışlarına katılmadan önce ciddi anlamda araştırma yapılmasını öneriyoruz.

Bitcoin Arbitraj Dolandırıcılığı

Bitcoin Arbitraj : Farklı borsalarda aynı kripto paralar için farklı fiyatların olması, kripto paraların ucuz olduğu borsadan alınarak daha pahalı olduğu borsaya satılmasıdır.

Kullanıcılara sözde gelişmiş yazılımlar sayesinde borsalar arası bitcoin veya kripto para arbitrajı yaptığını söylemektedirler. Birçok borsanın Api hizmetini kullanarak fiyat farklarını kullanıcılara göstermektedirler. Alım satım yaptıklarını ve aradaki kazançları kullanıcılar ile paylaştıklarını söylemektedirler. Geçmişte bu tarz Ponzi sistemleri ile binlerce insan dolandırılmıştır. Unutulmaması gereken en önemli konu hiçbir yasal borsa, toplu botların işlem yapmasına izin vermez.

Geçmişte binance borsası kişisel alım satım robot hesaplarını kapattığını hatırlatmak isteriz. Aynı zamanda bu tarz bir yazılıma sahip olan bir kişi veya şirketlerin kimseye ihtiyacı olmadan kazanç elde edebileceğini unutmamalıyız. Arbitraj sistemlerine 2019 yılında aktif olan binlerce insanı mağdur eden L7.Trade’i örnek gösterebiliriz milyonlarca dolar ile birlikte kaçan dolandırıcılar hâlâ yakalanamadı. Bu tarz sistemleri gördüğümüz anda koşarak uzaklaşmalı ve ifşa etmeliyiz.

Bitcoin Günlük 2x Sistem Dolandırıcılığı

Kullanıcılara yaptıkları yatırımları 24 saat veya daha az kısa bir süre içerisinde 2 katına katladıklarını söyleyen sistemler genelde birkaç hafta veya birkaç gün aktif olan sistemlerdir. Genelde web siteleri ve telegram’ın sunmuş olduğu bot hizmetlerini kullanırlar, kripto para sektörüne yeni girmiş insanları tuzaklarına düşürmeyi başaran sistemdir.

Ayrıca yüksek referans kazancı verirler aslında sadece referans sayesinde kazanan insanların ödemelerini yaparlar. Bu tarz sistemlerde kazanan kimse olmayacağı gibi kesinlikle gördüğünüz anda ifşa etmenizi ve uzaklaşmanızı öneriyoruz.

Bitcoin Telegram Botları ( Grupları ) Dolandırıcılığı

Telegramda karşınıza çıkan tüm bitcoin kazanç botlardan uzak durmanızı öneriyoruz. Telegramın sunmuş olduğu gizlilikten ve açık kaynak kodları sayesinde oluşturulan robotlardan faydalanan dolandırıcılık yöntemidir.

Genelde günlük sistemler ve bitcoin madenciliği ( Cloud Mining )yaptıklarını iddia ederler, telegramda bulunan büyük gruplar ve kurdukları referans sistemi sayesinde ciddi sayıda kullanıcıya ulaşırlar. Kripto para sektörüne yeni girmiş insanları hedef alan bitcoin dolandırıcılık sistemleridir. Telegram mümkün olduğu kadar bu tarz botları kapatıyor ve ifşa ediyor fakat bu tuzağa düşen kullanıcı sayısı tahminlerimizden çok daha fazladır.

Bitcoin Faucet ( Musluk ) Dolandırıcılığı

Bu tarz sistemler genelde yatırım almazlar, farklı şekillerde insanlara ücretsiz bitcoin veya farklı kripto paralar kazanmalarını sağlayan sistemlerdir. Birçok bitcoin musluk sitesi ödemeleri yapmaz sadece insanların zamanını boşa harcar. Ücretsiz bitcoin dağıttıkları ve referans yöntemleri sayesinde hızlı şekilde ciddi kullanıcıya ulaşabilirler.

Problemde tam da yeterli kullanıcıya ulaştıktan sonra başlar, sitemizde bahsettiğimiz diğer dolandırıcılık yöntemlerin reklamlarını yaparak insanları tuzağa düşürürler. Ponzi sistemlerin ödediklerini, yasal olduklarını savunarak sırf reklam ücreti veya referans gelirlerini alabilmek için insanları tuzağa düşmeleri için ön ayak olurlar. Bu tarz sistemlerde gördüğünüz makale, reklam, ödeme kanıtlar vb hiçbir şeye itibar etmeyiniz.

Bitcoin Sosyal Medya Fenomen Tanıtım Dolandırıcılığı

Kripto para kullanıcılarının en çok kullandığı platformlar Twitter, YouTube ve Telegram olarak biliniyor. İnsanların güvenlerini kullanarak belirli ücret karşılığında bitcoin dolandırıcılarının ekmeğine yağ süren birçok Twitter fenomeni, Youtube kanalı ve Telegram kanalları bulunmakta. Referans kazancı sayesinde gelir elde eden bu oluşumları ifşa etmemiz için lütfen bize yardımcı olun.

Uyarı : Pump grupları ve sinyal gruplarının verileri ile kazanç elde ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Garanti bir kazanç kapısını kimse paylaşmak istemez lütfen bu tarz insanlardan, grup ve kanallardan uzak durunuz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz dolandırıcılık sistemlerinden herhangi biri size kayıp yaşattıysa ilk olarak hakkımızda yazımızı okumanızı, daha sonra bize bildir sayfasından teyit ekibine bildirmenizi öneriyoruz.

 

Kripto teyit, uzman kadrosu ile tüm çalışmaları kesinlikle hiçbir ücret talep etmeden gerçekleştirdiğini lütfen unutmayınız. Sadece reklam ve siz değerli kullanıcılarımızın isteği üzerine bağış geliri hedefleyen bir ekibiz.

 

Kripto Para Teyit
Yeni Hesabı Kaydet
Parola Resetle